hurda fiyatları
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurda Kağıt Fiyatları

Hurda kağıt fiyatları kağıt hurdanın cinsine, ağırlığına, işçilik maliyetine ve hurdacı merkezi mesafesine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle doğa ve çevrenin korunması noktasında bilinç seviyesi arttıkça, kağıt geri dönüşümü daha önemli bir hale gelmiştir. Hurda kağıt fiyatları da hurda bağlı olarak zaman zaman değişiklik gösterir. Hurda kağıt fiyatları ülkenin hemen hemen her yerinde aynı seviyede seyreder.  Kağıt hurda fiyatlarında yaşanan değişimler, kağıt sektöründeki fiyat dalgalanmaları ile ilgilidir. Kağıt da kendi piyasası olan bir ürün olduğu için, kağıt hurda fiyatları da bu piyasa çerçevesinde belirlenmektedir.
 

Kağıt Hurda Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kağıt hurda fiyatları kağıt piyasası ile orantılı olarak değişir. Kağıt piyasası da dövizin belirleyici olduğu bir piyasadır. Bu sebeple hurda kağıt fiyatları dolar üzerinden hesaplanır ve bu şekilde satın alınır. Kağıt hurdaların fiyatlarındaki artış ve azalışlar da yine dövizlerdeki azalma ve artmalar ile ilgilidir. Hurda piyasası içerisinde fiyatlarında en çok değişiklik yaşanan ürünler kağıt hurdalar olarak kabul edilebilir.

Atık Kağıt Nedir?

Atık kağıt, temel olarak kullanım amacını tamamlamış ve atılacak duruma gelmiş olan kağıt ürünleri kapsar. Bu ürünler mukavva, karton, kağıt, dergi, gazete, kitap, defter olabilir. Kağıttan yapılmış ve kullanım amacı nihayete ermiş tüm ürünler kağıt atık olarak değerlendirilebilir ve hurda kağıt fiyatları verilerek geri dönüştürülebilir. Fabrika üretim sürecinden atık olarak çıkmış kağıtlar da geri dönüşüme uygundur. Matbaalarda bazen hatalı üretimler yapılabilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan kağıtlar da atık kağıt sınıfına girer. Ayrıca fabrika hatası kaynaklı yırtık, kopmuş ya da hatalı üretilmiş kağıtlar da geri dönüştürülebilir atık kağıt sınıfındadır. Gazete ya da dergilerin de hatalı basılmış olanları atık kağıt olarak kabul edilecektir.
 

Kağıt Geri Dönüşüm Süreci

Kağıt geri dönüşüm süreci ilk olarak hurdacılıkla, yani atılacak durumda olan kağıtların toplanması ile başlar. Kağıt hammadde olarak oldukça önemli bir üründür ve doğanın korunması noktasında kağıtların geri dönüştürülmesi büyük önem taşır. Kağıt geri dönüşüm sürecinin ilk ayağında hurdacılar ya da hurda firmaları gerekli adreslerden atık kağıtları toplar ve ayrıştırır. Kağıt geri dönüşüm süreci, ihtiyaç duyulan hammadde miktarını azaltması, yani daha az ağaç kesilmesini ve doğanın daha az tahrip olmasını sağladığı için büyük önem taşıyan bir süreçtir. Ayrıca topyekün hurda sektörü düşünüldüğünde ekonomik olarak en az işgücü isteyen ve en çok katkıyı getiren da kağıt hurdalarıdır. Hurda kağıt fiyatları için geri  süreci ise şu şekilde ilerlemektedir:


  • Toplama: Kağıt tüccarları veya geri dönüşümcüler kağıt ve kağıt ürünlerini şehirlerin çeşitli yerlerinden toplar. Bu toplanan kağıtlar diğer geri dönüşüm noktalarından gelen kağıt atıklarla birleştirilir ve büyük geri dönüşüm kutularında muhafaza edilir. Daha sonra da miktarı ve kalitesi ölçülür, kağıt fabrikası tesislerine gönderilir.
  • Sınıflandırma: Atık kağıtlar geri dönüşüm tesisine gönderildikten sonra kağıt yapımında kullanılan malzemeler dikkate alınarak kağıtlar kalite ve miktarlarına göre sınıflandırılır. Genel itibariyle bu sınıflandırma yapı ve yüzey işlemleri ile alakalıdır. Bu aşamada gazete kağıtları gibi ince ürünlerle kalın ürünler birbirinden ayrılır.
  • Parçalama ve kağıt hamuru yapımı: Kağıdın geri dönüşümünde bir sonraki adım parçalama ve öğütmedir. Bu aşamada kağıt ürünler çok küçük parçalara ayrılır ve kağıt lifinin parçalanması için su ve kimyasal ürünler kullanılır. Bu noktada kağıt malzemeleri bir bulamaç kıvamına getirilir. Bu bulamaç kağıt hamurudur ve bu hamurdan kirletici parçaları çıkarmak için bir elek kullanılır.
  • Filtreleme: Bulamaç haline gelen kağıtlar, üzerlerinde bulunan yabancı maddelerin arıtılması için detaylı olark filtrelenir. Aynı zamanda hamurdan metal ya da plastik zımba gibi maddelerin arındırılması için santrifüj gibi bir işlem kullanılır. Plastikler üstte yüzer ve metaller dibe düşer.
  • Mürekkep yumuşatma: Kağıt hamuru üzerinde bulunan mürekkebi atmak ve kağıdın beyazlığını artırmak için hamur bir yüzdürme cihazına koyulur. Kağıdın beyazlaştırılması işlemi hidrojen peroksit ile de sağlanabilir. Bu işlemin bir diğer adı da temizleme işlemidir çünkü kağıdın tamamen temiz olduğundan emin olunur.
  • Yeniden kullanıma hazırlama: Kağıt geri dönüşümün son aşamasında temiz hale gelen kağıt hamuru yeni üretim malzemeleriyle birleştirilir ve kurutulmaya bırakılır. Hamur kurudukça fazla su bastırılır. Katı hale gelen kağıt hamuruna çeşitli aletlerle şekil verilir.

  WHATSAPP
ARA      

hizmet bölgeleri
İstanbul hurdacı
İzmir hurdacı
Ankara hurdacı
Aydın hurdacı
Bursa hurdacı
Edirne hurdacı
Trabzon hurdacı
Sivas hurdacı
hurda alımı
Hurda curuf alımı
Çeik hurda alımı
Antika hurda alımı
Civa hurda alımı
Lastik hurda alımı
Cam hurda alımı
Hurda araç alım
Hurda demir alımı
hurda fiyatları
Curuf hurda fiyatı
Çelik hurda fiyatı
Antika hurda fiyatları
civa hurda fiyatları
Lastik hurda fiyatları
Cam hurda fiyatları
Hurda araç fiyatları
Hurda fiyatları